reklama

Jsme na Facebooku! Koukni, co je nového.

Seriál na Studenta.cz Dělat (si) radost - Doba je konzumní, jsme i my? Co nám vlastně dělá radost?

 

Seriál na Studenta.cz

Technology

Technology

Jsme svědky, obětmi i nadšenými uživateli vynálezů. Co nám minulost dala a co nás ještě čeká? Pojďte se s námi podívat do speciálu Technology a zjistěte, jak společnost i pracovní trh reagují na technologické změny...

Všechny díly seriálu zde

Největší kyber-hrozba? Člověk

19.12.2017 / Společnost

Kybernetické hrozby jsou v mnohém podobné nemocím. Můžete je mít dlouho, ignorovat jejich příznaky, a když plně propuknou, už často bývá pozdě. Snažíte se pak minimalizovat jejich dopad, léčit symptomy a nesoustředíte se na příčinu. Tou jste přitom často vy sami.

Budete-li totiž zkoumat, jak se kybernetická hrozba udála a co za ní stálo, velmi často dojdete k závěru, že jde o důsledek nechtěného, nicméně často lehkomyslného nebo nedbalého chování uživatele. Lidský faktor je tak i v on-line světě stále tou největší hrozbou.

Další významnou hrozbou jsou zastaralé technologie a dnešním podmínkám nevyhovující architektura používaných řešení,“ říká senior manažer oddělení IT poradenství společnosti EY Petr Plecháček. Zatímco odstranění tohoto rizika ale není vůbec jednoduché, zvýšit svou pozornost a opatrnost on-line může každý z nás.

Ransomware = vyděrač, co žádá výkupné

Co je v současnosti tou nejvážnější formou kyber-útoku, nejde úplně jednoznačně říct. Kybernetické napadení totiž není jednoduchá operace a není ani nijak žádoucí ventilovat, že k němu došlo. Na veřejnost se tak často dostává pouze špička ledovce. 

Třeba tzv. ransomware je specifický tím, že představuje hmatatelnou hrozbu s transparentním důsledkem – jednoduše nemáte svá data k dispozici,“ vysvětluje Petr. Tento typ softwaru vám totiž zablokuje počítač nebo zašifruje data a za jejich zpřístupnění požaduje výkupné. „Ransomware jako jedna z těch novějších forem tak stále funguje a cílí na zranitelnější obory a organizace, jako je např. zdravotnictví. Poměrně nedávno se mimochodem objevila ransomware kampaň cílící specificky na personalisty, kteří přijímají ‚nevyžádanou‘ poštu poměrně běžně. Sám jsem zvědavý, jaké další formy a nápady rok 2017 v tomto směru přinese.

Začněte už při škole! Na ročníku nezáleží, v EY rádi dají šanci každému šikovnému studentovi. Intership, mentoring, workshopy - a tím možnosti nekončí!


České bezpečí?

Ze zahraničí slyšíme o nějakém kyber-útoku každou chvíli, Česko nicméně zatím nějakému většímu a závažnějšímu plošnému ataku, o kterém by se hodně mluvilo, odolává. „V současném globalizovaném světě kybernetický prostor a celková digitalizace nerespektují tradiční hranice. Je proto naivní si myslet, že se nás kybernetické hrozby netýkají,“ varuje ovšem Petr s tím, ať nepropadáme falešným jistotám. „Nespornou výhodu nicméně máme v tom, že mluvíme menšinovým jazykem, který přidává další vrstvu bezpečnosti. Naše ekonomika zároveň není natolik globálně výrazná, aby se stala terčem různých kybernetických zájmových útoků.“ Zatím.

Zajímají vás technologie, které hýbou byznysem, a robotika, Big Data, kyberbezpečnost nebo IoT pro vás nejsou nadávky? :) Skvělé! Přidejte se do týmu společnosti EY a pomáhejte firmám zvládat nároky moderní doby, ať už jde o korporace, nebo start-upy, banky, nebo elektrárny.

 „Na začátku je problém, se kterým si klient neví rady. Pak nastupujeme my, zjišťujeme, analyzujeme a tvoříme koncepci, která problém řeší. Někdy i pomáháme zavést ji do praxe. Osobně mě hodně baví, když vidím, že jsme mohli něco vylepšit a vyřešit.
Juraj Štefunko, junior consultant


Začínal jsem hned po škole v IT auditu, pak jsem přešel k IT consultingu a kybernetické bezpečnosti. Momentálně se podílím na globálním projektu, v rámci nějž spolupracuji s mezinárodními odborníky. Taky hodně létám do Francie, Itálie, Nizozemska a zase zpátky, takže o nudu vážně ani nezavadím.“
Jakub Giertl, junior consultant

Diskusní fórum

reklama
reklama
reklama